+90 (322) 233 83 83

MÜŞTERİ HİZMETLERİbandANASAYFA » CCD-VE-CMOS-SENSOR-FARKI-NEDIR-

Ne Nedir ?

CCD ve CMOS Sensör Farkı Nedir?


CCD ve CMOS sensör arasındaki farklar nelerdir?

CCD ve CMOS dijital kameralarda bulunan görüntü sensörleridir. Bunlar ışığı elektronik sinyallere dönüştürmekten sorumludur. Ancak ikisi arasındaki fark nedir? Bunlar nasıl hem görüntü kalitesini hem de kameraların fiyatlarını etkilemektedir? İşte CCD ve CMOS arasında kısa bir karşılaştırma:

Adana Güvenlik Sistemleri CCD CMOS

CCD
İlk dijital kameralar görüntüleri analog ışık sinyallerinden dijital piksellere çevirmek için CCD (ChargedCouplingDevices) kullanılmaktaydı. Bunlar, bozulma olmaksızın çipte dönüştürme sağlayan özel bir üretim işlemiyle yapılmaktadır. Bu, mükemmel görüntü sağlayan yüksek kaliteli sensörleri yaratır. Ancak bunlar özel üretim gerektirdiği için daha yeni CMOS emsallerine göre daha pahalıdır.

CMOS
CMOS (Complimentary Metal OxideSemiconductor) çipleri, yükü geleneksel kablolarda hareket ettirmek için her pikselde transistör kullanmaktadır. Her piksel ayrı olarak işlem gördüğü için bu esneklik sağlamaktadır. CMOS’u yapmak için geleneksel üretim işlemleri kullanılmaktadır. Mikroçiplerin yapılmasıyla aynı şekilde yapılırlar. Bunları üretmek daha kolay olduğu için CMOS sensörleri CCD sensörlerinden daha ucuzdur.Çünkü CMOS teknolojisi CCD sensörlerden sonra gelir ve üretimi daha ucuzdur, CMOS sensörleri dijital kameraların fiyatlarının düşmesinin sebebidir.

Aralarındaki Fark: 
En büyük fark CCD sensörlerin düşük parazitli (çizgili) yüksek kaliteli görüntüler oluşturmasıdır. CMOS görüntüleri daha parazitli olmaya meyillidir. CCD sensörleri ışığa karşı daha hassastır. CMOS sensörleri düzgün bir ışıklandırmada düşük parazitli görüntü oluşturmak için daha fazla ışığa ihtiyaç duymaktadır. Bu, CMOS sensörlerin CCD’den tamamen düşük kaliteli olduğu anlamına gelmez. CCD dijital kameralarda daha uzun süredir bulunmaktadır ve teknoloji çok daha gelişmiştir. CMOS sensörleri teknolojiyi yakalamaktadır ve sonunca çözünürlük ve kalite açısından CCD ile eşdeğer olacaktır.

CMOS’un yakalaması sadece an meselesi. Bunlar herhangi bir standart silikon üretim hattında üretilebilir ve CCD sensöleri ile karşılaştırıldığında çok daha pahalıdır. Kalitede son gelişmeler kaydedildiğinde ekonomi sonunda bir gün tüm kameraların CMOS olmasını sağlayacaktır.Aslında CMOS sensörleri güç tüketimi bakımından CCD sensörlerinden daha üstündür. Daha uzun batarya ömrü CMOS kamera ile daha fazla resim çekmeniz anlamına gelmektedir.Şu an itibariyle CCD kameralar yüksek çözünürlükte daha kaliteli görüntüler üretmektedir. CMOS teknolojisi yakalanmaktadır. Ve daha uzun batarya ömrü ve daha ucuz kameralarla CCD kalite seviyesine uyum sağlamak zorundadır ve bir gün daha iyisi geliştirilene kadar dijital kamera normu haline gelecektir.

meta kelimeler : adana güvenlik sistemleri, ccd sensör, cmos sensör, meo bilişim

ebultenE-BÜLTEN

E-Bülten’e kayıt olun, fırsatları ve indirimleri kaçırmayın.

MEO BİLİŞİM

HIZLI MENÜ

HİZMETLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Copyright 2016 © Meo Bilişim Tüm Hakları Saklıdır.